Skleroterapia

Zabieg polega na wstrzyknięciu środka obliterującego (np. Aetoxysklerolu) do światła naczynek tworzących pajączki naczyniowe, niewydolnej żyły lub żylaka powodując w efekcie ich niedrożność. Wówczas krew omija niedrożną żyłę i płynie do serca przez inne zdrowe naczynia układu żył siatkowatych lub przez żyły przeszywające trafia do układu żył głębokich, który odprowadza ok. 80% krwi z kończyny dolnej. Skleroterapia stała się podstawową metodą leczenia przede wszystkim żylaków zagrożonych pęknięciem i krwotokiem, a wraz z rozwojem Flebologii Estetycznej także nieestetycznych poszerzonych naczynek kończyn dolnych. Obecnie skleroterapia jest metodą uznawaną za ,,złoty środek" w chirurgii żył kończyn dolnych. Wiele nowoczesnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych, w tym metoda wewnątrznaczyniowa przy użyciu systemu Flebogrif, opiera się na wykorzystaniu Aetoxysklerolu w trakcie zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu:

Zabieg nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta, powinno się tylko zaopatrzyć w pończochę uciskową II klasy ucisku, którą należy nosić przez co najmniej 2 dni po zabiegu.

Zabieg:

Czas trwania zabiegu jest stosunkowo krótki - zwykle trwa on od kilku do kilkunastu minut przy zastosowaniu jednej ampułki preparatu zamykającego naczynia i jest praktycznie niebolesny. Wykonuje się go metodą injekcji z użyciem płynnego Aetoxysklerolu lub tzw. metodą pianową Tessariego, jednakże wyboru metody podania sklerozantu dokonuje lekarz chirurg naczyniowy.

Po zabiegu:

Skleroterapia nie wymaga przebywania na zwolnieniu lekarskim - bezpośrednio po zabiegu należy chodzić przez minimum 2 godziny, a potem wraca się do normalnego trybu życia.

W miejscu zamkniętego żylaka może powstać delikatnie wyczuwalny dotykiem niewielki guzek, który wchłania się z czasem, gdy naczynie ulega trwałemu zamknięciu, przerośnięciu i zwłóknieniu. Miejscowe zasinienia i wynaczynienia krwi, które powstają po nakłuciu naczynka, wchłaniają się zwykle w ciągu kilku tygodni, a ostateczny efekt kosmetyczny zabiegu (całkowite wchłonięcie się drobnych siniaczków) bywa widoczny po kilku miesiącach. Należy pamiętać, że nie u wszystkich pacjentów gojenie przebiega tak samo i czasem trzeba wykazać więcej cierpliwości przy wchłanianiu się niedrożnych naczyń, które zawierają w środku ciemną, zakrzepniętą krew i mogą jeszcze kilka miesięcy być widoczne jako zielono-granatowe pręgi pod cienką skórą.

Efekty niepożądane:

Po skleroterapii może wystąpić ogniskowa martwica skóry w miejscu wstrzyknięcia preparatu, infekcja tkanek lub objawy uczulenia, jednakże takie powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe bądź obciążone chorobami wymienionymi w dziale przeciwwskazania do zabiegów z użyciem lasera powinny raczej zrezygnować z zabiegu. 

Zabieg wykonywany przez lekarza specjalizującego się w chirurgii naczyń jest z reguły bezpieczny i pozwala wyeliminować ryzyko takiego zagrożenia.

Uwagi: 

Zabieg skleroterapii to nie jest zabieg na ostatnią chwilę i nie jest wskazany w okresie krótszym niż co najmniej miesiąc przed planowanym urlopem z zamiarem ekspozycji w stroju kąpielowym na plaży lub przed ważną uroczystością, na której Panie zamierzają wystąpić w mini (ze względów oczywistych). Skleroterapia powinna być zaplanowana przez pacjenta z uwzględnieniem wszystkich możliwych okoliczności i ewentualnym indywidualnie dłuższym okresem wchłaniania się wynaczynień i zakrzepniętych żył.

Ważna informacja!

Skleroterapia to zabieg przede wszystkim leczniczy, który powinien być wykonywany przez lekarza specjalizującego się w chirurgii naczyń i posiadającego doświadczenie w leczeniu chorób naczyń. Nie jest to zabieg medycyny estetycznej, dlatego zgodnie ze standardami medycznymi zabiegi skleroterapii w naszym gabinecie są wykonywane przez lekarza chirurga naczyniowego. 

Zgodnie z ustawą o RODO informujemy, że:

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie, przetwarzanie i udostępnianie na innych portalach danych naszej firmy.

Nie jesteśmy zainteresowani kontaktem ze strony firm marketingowych, banków i.t.p.

Nie wyrażamy zgody na przesyłanie ofert i informacji handlowych na nasz adres e-mail i numery telefonu.

  • Facebook
  • Twitter - White Circle
  • Instagram

medycyna estetyczna Lublin, salon urody Lublin, gabinet kosmetyczny Lublin, paznokcie hybrydowe Lublin, manicure cennik Lublin, kosmetyczki Lublin