top of page

Zabiegi kosmetyczne polecane na sezon jesienno-zimowy

Jesienią promienie słoneczne działają mniej intensywnie na naszą skórę, co oznacza, że możemy już sobie pozwolić w tym okresie na zabiegi bardziej ingerujące w jej strukturę. Jest to początek okresu na wszystkie zabiegi o działaniu silnie odmładzającym i rewitalizującym np. peelingi chemiczne i mechaniczne, zabiegi z użyciem lasera CO2, IPL czy mikronakłuwania.

Źródło: www.pixabay.com

Warto jednak pamiętać o tym, że ryzyko powstania ewentualnych skutków ubocznych, jak np. przebarwienia, po zabiegach złuszczających bądź stymulujących skórę do intensywniejszej regeneracji również istnieje, chociaż jest nieporównywalnie mniejsze niż w okresie wiosenno-letnim.. Dlatego ważne jest, by dostosować wszystkie zalecenia kosmetologa lub lekarza do swojej pielęgnacji domowej.

Jednymi z najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej spektakularnych zabiegów poprawiających wizualnie stan naszej skóry są zabiegi z retinolem. Kuracja z witaminą A, określana mianem retibrazji dermoestetycznej, to jedna z najbardziej efektownych terapii spośród zabiegów kosmetologii estetycznej, która w szybki i widoczny sposób przynosi efekty na skórze już po pierwszym zabiegu. Retinol przyspiesza złuszczanie martwych komórek, pobudza podziały warstwy oraz zwiększa grubość żywych warstw naskórka, a także stymuluje syntezę kolagenu i glikozaminoglikanów (np. kwasu hialuronowego). Skóra po tym zabiegu staje się widocznie napięta, rozświetlona, jej koloryt bardziej wyrównany, a drobne zmarszczki ulegają znacznemu spłyceniu. Przy bardziej zaawansowanych objawach starzenia się skóry lub silniejszych przebarwieniach najlepsze i długo utrzymujące się efekty można uzyskać po serii zabiegów  w odstępach zaleconych przez producenta. Wprawdzie zabiegi z retinolem należą do grupy zabiegów typowo odmładzających - mogą go z powodzeniem stosować także osoby młode, mające problemy z zaburzeniem pigmentacji skóry (np. po przebytym trądziku), pierwszymi oznakami starzenia się skóry oraz wszelkimi niedoskonałościami.

Jesień to również czas na zabiegi zwysokostężonymi kwasami AHA (skrót od nazwy grupy - alfahydroksykwasy), takimi jak kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy itd. Substancje te występują w przyrodzie i można spotkać je m.in. w mleku, owocach (stąd też nazwa „kwasy owocowe”) i trzcinie cukrowej. Dzięki swojemu działaniu keratolitycznemu skutecznie złuszczają naskórek, przeciwdziałają pojawianiu się wykwitów skórnych, a także ze względu na właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne stosują się w terapii przeciwtrądzikowej. Ws