top of page

Jak dbać o szyję i dekolt?

Zaktualizowano: 10 paź 2021

Domowa pielęgnacja urody w dużej mierze skupia się na dbaniu o wygląd skóry twarzy, tymczasem skóra szyi i dekoltu zwykle traktowana jest po macoszemu.

W najgorszym wypadku zawsze przecież można nałożyć golf lub apaszkę. Tymczasem to właśnie szyja wymaga szczególnej uwagi i dbałości, gdyż zwykle jako pierwsza zaczyna zdradzać swoim wyglądem nasz wiek.

Najczęstsze i najbardziej widoczne defekty szyi to:

*cienka i pomarszczona skóra

*skóra obwisła i pozbawiona napięcia

*podłużnie napinające się fałdy mięśniowe (szyja indycza)

*obwisły lub tzw. drugi podbródek

*poprzeczne bruzdy koralowe szyi Skóra szyi jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra twarzy, dodatkowo ma małą ilość włókien kolagenowych, które odpowiadają za jej jędrność i elastyczność. Ponadto naskórek na szyi i dekolcie jest bardzo cienki, co powoduje, że skóra jest bardziej narażona na przesuszenie i odwodnienie. Latem, zwykle odkryta, łatwo ulega działaniu promieni słonecznych, które ją wysuszają i przyspieszają proces starzenia. W zimie z kolei naskórek szyi i dekoltu jest podrażniany przez ubranie. Wszystko to sprawia, że w tych miejscach ciało szybciej wiotczeje i traci elastyczność i zwykle, wcześniej niż na twarzy, pojawiają się tam zmarszczki.

1. PIELĘGNACJA

Przy pielęgnacji skóry na szyi i dekolcie kobiety zazwyczaj ograniczają się do sporadycznego stosowania kremu nawilżającego. Tymczasem o te partie ciała należy dbać codziennie. Przy czym warto mieć na uwadze to, że skóra na szyi i dekolcie jest bardzo cienka i delikatna. Do przemywania szyi i dekoltu zwykle zaleca się używać kosmetyków przeznaczonych do twarzy. Dobrze sprawdzą się tu toniki, żele, mleczka i płyny micelarne.


2. KREM DO SZYI I DEKOLTU

Przy wyborze kremu do szyi i dekoltu należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład i właściwości. Krem pielęgnacyjny powinien świetnie nawilżać i ujędrniać skórę, a do tego regenerować ewentualne podrażnienia skóry. Zarówno w drogeriach, jak i sklepach internetowych dostępnych jest wiele różnych typów kremów do pielęgnacji szyi i dekoltu, my jednak polecamy w tym przypadku kremy ekologiczne. Są to kremy wyprodukowane na bazie z naturalnych składników i pozbawione konserwantów. W składzie tego typu kosmetyków należy szukać antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia się skóry, takich jak: witaminy A i E, koenzym Q10 oraz kwas hialuronowy. Ponieważ skóra jest praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych, wskazane jest, aby na skórę szyi nałożyć i rozmasować dwukrotnie większą ilość kremu pielęgnacyjnego, aniżeli na twarz.

3. MASAŻ SZYI I DEKOLTU

Masaż szyi i dekoltu warto wykonywać w warunkach domowych przed snem 2-3 razy na tydzień. Prawidłowo przeprowadzony masaż tej okolicy to skuteczny sposób na opóźnienie procesów starzenia się skóry. Masaż szyi i dekoltu najlepiej jest wykonywać z wykorzystaniem olejku do masażu, np. olejku z dzikiej róży, na przykład podczas kąpieli czy pod prysznicem. Jednak największe korzyści zyskujemy podczas wykonanego profesjonalnego masażu, jakim jest np. japoński masaż liftingujący Kobido.


4. POZYCJA PODCZAS SNU

Wbrew powszechnemu mniemaniu, że spanie na plecach jest najbardziej neutralnym ułożeniem szyi podczas snu - urodzie szyi najbardziej sprzyja ułożenie bokiem lub lekko na brzuchu z delikatnym odgięciem głowy do góry. W ten sposób napinamy skórę i rozciągany mięśnie szyi, zapobiegając tworzeniu się poprzecznych bruzd, będących najczęstszą zmorą nawet u bardzo młodych kobiet.


5. ZABIEGI PROFESJONALNE

Z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej warto skorzystać w przypadku szyi nawet przed 30-tym rokiem życia. Sygnałem alarmującym powinny być już pierwsze widoczne zmarszczki, informujące o rozpoczynającym się przedwczesnym starzeniu skóry szyi. Zabiegi kosmetyczne i zabiegi medycyny estetycznej wykonywane na szyję pozwalają zachować ją w dobrej kondycji na długi czas. Oprócz zabiegów złuszczających, odżywczych i nawilżających warto postawić na termolifting falami RF, mezoterapię mikroigłową z biostymulującymi koktajlami lub tzw. mezobotoks, a w przypadku bardzo intensywnych zmarszczek zastosować zabiegi fotoodmładzania lub laser frakcyjny CO2. Podłużne fałdy na szyi skutecznie możemy usunąć zastrzykami z botoksu, a poprzeczne bruzdy wypełnić kwasem hialuronowym . W celu wzmocnienia rusztowania i zagęszczenia skóry stosuje się również na skórę szyi specjalne cienkie i przezroczyste nici PDO Mono lub nici COG z haczykami do ukształtowania profilu żuchwy i podbródka.

Autor: Lek. Renata Florek-Szymańska

Chirurgia i Medycyna Estetyczna

,,Gabinet Laura”

Lublin, ul. Niecała 12/11A

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page