top of page

Leczenie botoksem opornych na klasyczne leki migrenowych bólów głowy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO) migrena i jej objawy to dolegliwość, która najczęściej ogranicza funkcjonowanie w życiu społecznym. Migrena to jednostronny, pulsujący i powtarzający się ból głowy, który trwa od 4 do 72 godzin. Poszczególne bóle mają różny stopień nasilenia i częstotliwość. Dla osób, które borykają się z migreną jest to uciążliwa dolegliwość, którą trudno leczyć. Dokładne rozpoznanie przyczyn sprawia jednak, że liczbę ataków można skutecznie zmniejszyć.

Bóle migrenowe występują z objawami towarzyszącymi, takimi jak: nudności, wymioty, światłowstręt (fotofobia), a także nadmierna wrażliwość na zapachy (osmofobia) i dźwięki (fonofobia). Warto podkreślić, że bóle migrenowe mogę także występować z tzw. aurą, która poprzedza migrenę – występuje u co 4. osoby i trwa 4–60 minut przed atakiem migreny. 

Aura migrenowa przyjmuje różne formy, mogą pojawiać się: jasne plamy, mroczki, błyskające światła, zygzaki, zaburzenia ostrości widzenia, niedowidzenie, a nawet utrata wzroku. U niektórych osób aura może mieć indywidualne, nietypowe objawy. Wtedy pojawiają się zaburzenia równowagi, mowy, słuchu (szumy, utrata słuchu, podwójne widzenie), a nawet czucia (mrowienie, drętwienie) i ruchu (niedowład, osłabienie). Nie należy się ich obawiać – objawy mijają, a badania diagnostyczne nie wykazują żadnych powikłań i ubytków.

Przyczyn występowania ataków migrenowych może być wiele. Jedną z nich są predyspozycje genetyczne. Jeśli migrena występuje w rodzinie, to ryzyko jej wystąpienia u danej osoby zwiększa się o dwa–trzy razy więcej niż w populacji ogólnej. Do innych przyczyn mogących wywoływać atak migreny można zaliczyć stres, miesiączkę lub owulację. Dodatkowo schorzenie to mogą wywoływać następujące czynniki: odwodnienie, alkohol, nieregularne posiłki, zapach, światło, nieodpowiednia dieta (niektóre produkty – czekolada, sery).

Migrena jest dolegliwością łatwą do rozpoznania – w większości przypadków badanie polega na wywiadzie klinicznym i badaniu fizykalnym. Aby wykluczyć inne, poważne choroby specjalista zleca także rutynowe badania laboratoryjne. Wykonywane jest także badanie dna oka. Nierzadko zleca się wykonanie badania elektroencefalograficznego (EEG). Gdy jego wynik wyjdzie nieprawidłowy, specjalista kieruje na wykonanie badań obrazowych – tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (ang. magnetic resonance imaging – MRI).

Leczenie migreny jest procesem indywidualnym i zależnym od objawów, nasilenia i czasu jej trwania. Na początku leczenia niezwykle ważna jest obserwacja, kiedy i w jakich okolicznościach pojawiają się ataki. Czynników wywołujących może być wiele, dlatego tylko skrupulatna obserwacja przyniesie zadowalające efekty. Jeśli jednak do ataku już doszło, należy zastosować leczenie doraźne – najczęściej są to leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne i uspokajające. Ulgę przynoszą także zimne okłady w formie kompresów. Warto pamiętać, aby osoba, u której wystąpił atak migreny, przebywała w zacienionym, spokojnym i przewietrzonym miejscu. Mimo objawów takich jak wymioty nie można zapominać o właściwym nawodnieniu. Konieczne jest także regularne spożywanie lekkostrawnych posiłków.

Kiedy atak migreny minie, warto rozważyć także profilaktyczne leczenie farmakologiczne, które u niektórych osób przynosi zamierzone rezultaty.

Leczenie migreny botoksem to jedna z najskuteczniejszych metod walki tą chorobą. Napady migrenowe ustępują całkowicie w przypadku więcej niż połowy pacjentów, u pozostałych botoks ogranicza ich liczbę niemal dwukrotnie. Pierwsze efekty są odczuwalne już po tygodniu od zabiegu. Botoks pozwala na usunięcie migren na okres ok. 3‑6 miesięcy, lub zmniejszenie ich częstotliwości i zredukowanie dokuczliwych objawów. Stosowanie botoksu na migrenę to nowoczesny zabieg, który w naszym gabinecie jest wykonywany przez doświadczonego lekarza neurochirurga, co zapewnia najwyższą jakość usługi i bezpieczeństwo pacjenta.

Uwagi:

Przed zabiegiem wymagana jest wizyta konsultacyjna celem kwalifikacji do leczenia migreny botoksem.

Cena zabiegu - 2000 zł.

bottom of page