top of page

Skleroterapia

Skleroterapia jest zabiegiem wstrzyknięcia środka obliterującego (np. Aetoxysklerolu) do światła niewydolnej żyły lub żylaka powodując w efekcie jego niedrożność. Wówczas krew omija niedrożną żyłę i płynie do serca przez inne zdrowe naczynia układu żył siatkowatych lub przez żyły przeszywające trafia do układu żył głębokich, który odprowadza ok. 80% krwi z kończyny dolnej. Skleroterapia stała się podstawową metodą leczenia przede wszystkim żylaków zagrożonych pęknięciem i krwotokiem, a wraz z rozwojem Flebologii Estetycznej także nieestetycznych poszerzonych naczynek kończyn dolnych. Obecnie skleroterapia jest metodą uznawaną za ,,złoty środek" w chirurgii żył kończyn dolnych. Wiele nowoczesnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych, w tym metoda wewnątrznaczyniowa przy użyciu systemu Flebogrif, opiera się na wykorzystaniu Aetoxysklerolu w trakcie zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu:

Zabieg nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta, powinno się tylko zaopatrzyć w pończochę uciskową II klasy ucisku, którą należy nosić przez conajmniej 2 dni po zabiegu.

Zabieg:

Czas trwania zabiegu jest stosunkowo krótki - zwykle trwa on od kilku do kilkunastu minut przy zastosowaniu jednej ampułki preparatu zamykającego naczynia i jest praktycznie niebolesny. Wykonuje się go metodą injekcji z użyciem płynnego Aetoxysklerolu lub tzw. metodą pianową Tessariego, jednakże wyboru metody podania sklerozantu dokonuje lekarz chirurg naczyniowy.

Po zabiegu:

Skleroterapia nie wymaga przebywania na zwolnieniu lekarskim - bezpośrednio po zabiegu należy chodzić przez minimum 2 godziny, a potem wraca się do normalnego trybu życia.

W miejscu zamkniętego żylaka może powstać delikatnie wyczuwalny dotykiem niewielki guzek, który wchłania się z czasem, gdy naczynie ulega trwałemu zamknięciu, przerośnięciu i zwłóknieniu. Miejscowe zasinienia i wynaczynienia krwi, które powstają po nakłuciu naczynka, wchłaniają się zwykle w ciągu kilku tygodni, a ostateczny efekt kosmetyczny zabiegu (całkowite wchłonięcie się drobnych siniaczków) bywa widoczny po kilku miesiącach. Należy pamiętać, że nie u wszystkich pacjentów gojenie przebiega tak samo i czasem trzeba wykazać więcej cierpliwości przy wchłanianiu się niedrożnych naczyń, które zawierają w środku zakrzepniętą krew i mogą jeszcze kilka miesięcy być widoczne jako zielono-granatowe pręgi pod cienką skórą.

Efekty niepożądane:

Po skleroterapii może wystąpić ogniskowa martwica skóry w miejscu wstrzyknięcia preparatu, infekcja tkanek lub objawy uczulenia, jednakże takie powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe bądź obciążone chorobami wymienionymi w dziale przeciwwskazania do zabiegów z użyciem lasera powinny raczej zrezygnować z zabiegu. 

Uwagi: Zabieg skleroterapii to nie jest zabieg na ostatnią chwilę i nie jest wskazany w okresie krótszym niż conajmniej miesiąc przed planowanym urlopem z zamiarem ekspozycji w stroju kąpielowym na plaży lub przed ważną uroczystością, na której Panie zamierzają wystąpić w mini (ze względów oczywistych). Skleroterapia powinna być zaplanowana przez pacjenta z uwzględnieniem wszystkich możliwych okoliczności i ewentualnym indywidualnie dłuższym okresem wchłaniania się wynaczynień i zakrzepniętych żył.

Laserowe zamykanie naczynek

W naszym gabinecie wykonujemy zabiegi laserowego usuwania defektów kosmetycznych takich jak poszerzone naczynka, rumienie naczynkowe, pajączki naczyniowe oraz naczyniaki rubinowe, zwłaszcza jeżeli chcemy pozbyć się zmian zlokalizowanych na odsłoniętych częściach ciała (twarz, dekolt). W naszym gabinecie dysponujemy laserem diodowym SPIDER. Jest to półprzewodnikowy laser najnowszej generacji, a efekty jego działania są widoczne już po pierwszym jego zastosowaniu, gdyż należy on do najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń służących do zamykania poszerzonych naczynek na twarzy, usuwania brodawek i znamion, niezależnie od miejsca ich lokalizacji.

Dlatego w naszym gabinecie zabiegi przy użyciu tego lasera wykonuje lekarz chirurg specjalizujący się w chirurgii naczyń.

Przygotowanie do zabiegu z użyciem lasera:

 • w miejscu zabiegu skóra  musi być zdrowa, bez cech infekcji, wyprysków czy innych zmian,

 • wskazane jest, aby przed zabiegiem skóra nie była narażona na nadmierne opalanie się, zarówno naturalne jak i w solarium,

 • kilka dni przed zabiegiem nie wolno stosować peelingów, kwasów owocowych, mikrodermabrazji   i innych metod silnego złuszczania naskórka tej okolicy,

Zabieg:

 • Sam zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia, odczuwalne może być natomiast uczucie ciepła lub delikatnego szczypania czy mrowienia.

Po zabiegu:

 • nie należy smarować skóry kosmetykami zawierającymi substancje mogące wywołać podrażnienia,

 • miejscowo może występować obrzęk, rumień lub przejściowe zbrązowienie skóry, która następnie się złuszcza,

 • odstęp i postępowanie między kolejnymi zabiegami    w przypadku większych zmian ustala lekarz,

 • zaleca się unikanie kontaktu skóry poddanej zabiegowi z nadmiernie chlorowaną wodą i chodzenia na basen przez 2-3 dni,

 • po zabiegu na skórę miejscowo stosuje się indywidualnie dobrany preparat o właściwościach kojących i ochronnych.

Przeciwwskazania  do zabiegów z użyciem lasera:

 • choroby psychiczne

 • ciąża

 • nadciśnienie tętnicze trudne w leczeniu

 • tendencja do powstawania bliznowców

 • problemy po zabiegach z użyciem lasera w przeszłości

 • aktywna opryszczka lub inne infekcje wirusowe czy bakteryjne

 • choroby nowotworowe,

 • zabiegi z użyciem wypełniaczy i toksyny botulinowej w ciągu ostatnich 3 miesięcy w przypadku naczynka zlokalizowanego w tej samej okolicy

 • stosowanie leków p/depresyjnych, antybiotyków, sterydów oraz ziół tzw. światłouczulających np. nagietek, dziurawiec czy skrzyp

 • intensywne opalanie w solarium

 • cukrzyca

 • zespoły chorobowe przebiegające z upośledzeniem odporności

 • bielactwo

 • łuszczyca

Profilaktyka przeciwżylakowa zalecana u kobiet w ciąży

Dolegliwości ze strony nóg często pojawiają się już na początku ciąży. Kiedy waga wciąż wzrasta, obolałe i opuchnięte nogi ledwo wytrzymują ten ciężar. Żylaki w ciąży to problem, który dotyka około 30% ciężarnych. Najczęściej pojawiają się pod koniec ciąży na skutek ucisku powiększającej się macicy, ale mogą wystąpić w każdym jej etapie. Dolegliwości te można jednak skutecznie łagodzić.

 • Zwiększona objętość krwi przyczyną problemów

W organizmie kobiety ciężarnej wzrasta objętość krwi o około 20%. Oddech i serce ciężarnej dostosowują się wtedy do zasilania obiegu krwi płodu ze wzmożoną wydajnością. Można powiedzieć, że serce mamy bije za dwoje! Jednak w pozycji stojącej ta zwiększona objętość krwi prowadzi do zwiększonego jej ciśnienia w kończynach dolnych, czego następstwem są obrzęki i żylaki. Dodatkowo, pod wpływem hormonów rozszerzają się naczynia krwionośne. Hormony te mają wiele zadań: np. przygotowanie mięśnia macicy do porodu. Jednak zwiększony poziom progesteronu wpływa na zmniejszenie sprężystości ścian żył. Dlatego też, gdy żyły kończyn dolnych przyjmują bardzo dużą ilość krwi, prowadzi to do znacznego ich poszerzenia i przeciążenia.

 • Grupa ryzyka

Kiedy dziecko rośnie, w jamie brzusznej wzrasta ciśnienie, a więc zwiększa się ucisk na żyły miednicy. Doprowadzić to może do poszerzenia i skręcania się żył. W ten sposób często dochodzi do powstawania żylaków u kobiet, które przed ciążą nigdy nie miały tego problemu. Dodatkowo, ryzyko wystąpienia żylaków w ciąży wzrasta gdy mamy predyspozycje genetyczne, obecna ciąża nie jest pierwszą, albo jest ciążą mnogą, mamy nadwagę lub prowadzimy mało aktywny tryb życia. Nie każda kobieta w ciąży musi cierpieć na żylaki, ale jeśli jesteś w grupie ryzyka uważnie obserwuj swoje nogi i działaj zanim pojawi się problem.

 • Dbaj o nie

Świadoma mama stosuje regularnie rajstopy profilaktyczne Veera, które obniżają ryzyko wystąpienia żylaków. Rajstopy posiadają stopniowany ucisk skierowany od kostki ku górze, dzięki czemu zapobiegają zastojom krwi, masują nogi i niedopuszczaną do powstania obrzęku. Eliminują też ryzyko pękania drobnych naczyń, a więc pojawienia się pajączków. Podwójnie oplecione włókno lycra sprawia, że są przyjemne dla ciała, a zarazem bardzo trwałe a dodatkowe poczucie komfortu daje wygodna regulacja wokół brzucha.

 • Styl życia kobiety w ciąży

Nie zapominajmy też, że odpowiedni styl życia znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia żylaków. Kobiety ciężarne powinny unikać długotrwałej pozycji stojącej, siedzenia na niskich krzesłach, gorących kąpieli i opalania. Bardzo wskazane są spacery, poruszanie nogami w pozycji siedzącej, zimne prysznice nóg, podnoszenie nóg w trakcie wypoczynku.

bottom of page