BOTOKS

TOKSYNA BOTULINOWA TYPU A


Toksyna Botulinowa typu A stosowana jest do leczenia zmarszczek mimicznych czyli wynikających ze skurczu mięśni twarzy. Najczęściej miejscem poddanym terapii bywa górna część twarzy.
Jest to naturalna substancja blokująca działanie komórek nerwowych przekazujących impulsy do mięśni. Hamuje w sposób odwracalny wydzielanie acetylocholiny, dzięki czemu przewodnictwo nerwowo-mięśniowe jest zablokowane i mięsień nie kurczy się.
Działanie botoksu jest odwracalne. Efekt porażenia mięśni utrzymuje się ok. 4-6 miesięcy, okres ten jest indywidualny dla każdego pacjenta, po tym okresie tworzą się nowe połączenia nerwowe i powraca osłabiona funkcja mięśni. Zmarszczka stopniowo powraca, bo mięsień odzyskuje swoją siłę.
O tym, że botox jest całkowicie bezpieczny przy odpowiednim dawkowaniu świadczy jego zastosowanie w innych schorzeniach np. migrena, kurcz powiek. Botulina podawana miejscowo nie działa ogólnie na organizm, pozostaje w miejscu zdeponowania.
Lek ten podaje się w zastrzyku do mięśnia. Efektem podania jest wygładzenie zmarszczki w okolicy wstrzyknięcia.
Botox może być stosowany w miejscach, w których za powstawanie zmarszczek odpowiada nadmierna aktywność mięśni. Te miejsca to:

 • zmarszczka pionowa gładzizny na czole nazywana lwią zmarszczką,

 • zmarszczki poziome czoła,

 • zmarszczki zlokalizowane wokół oczu tzw. kurze łapki,

 • zmarszczki powieki dolnej,

 • zmarszczki grzbietu nosa czyli królicze,

 • zmarszczki promieniste dookoła ust nazywane zmarszczkami palacza,

 • pobruzdowania brody tzw. „broda kamienna”, „broda czarownicy”.

 • Iniekcją botuliny można też spowodować uniesienie opadającego kącika ust.

 • W celu uniesienia części środkowej i bocznej brwi przeprowadza się zabieg Mefisto lift.

 

Dla osób z bardzo zaawansowanymi, głębokimi zmarszczkami zaleca się najpierw zastosowanie toksyny botulinowej, a potem wypełnienia pozostałej zmarszczki kwasem hialuronowym. Nefretete lift to zabieg poprawiający owal twarzy oraz niwelujący zmarszczki szyi tzw. „wstęgi” mięśnia szerokiego szyi (szyja indycza).

 

Najnowszy trend w terapii botoksem nazwano BABY BOTOX, kiedy to coraz większa rzesza jego zwolenników postanowiła ograniczyć ilość wstrzykiwanej substancji na rzecz bardziej naturalnego wyglądu. Nie rezygnując całkowicie z terapii botoxem, przy zmniejszeniu ilości wstrzykiwanego preparatu, unika się idealnie wymodelowanej twarzy, pozbawionej całkowicie śladów zmarszczek mimicznych, na rzecz lekko odświeżonej i naturalnie skorygowanej urody.
Zabieg podania toksyny botulinowej jest krótki, polega na wykonaniu niewielkiej ilości wstrzyknięć domięśniowo przy pomocy bardzo cienkiej igły. Lekarz precyzyjnie określa miejsca gdzie należy podać lek, aby osiągnąć optymalne efekty.
Zabieg z użyciem botoksu nie pozostawia dużych śladów. Przejściowo może pojawić się zaczerwienienie lub siniak z powodu wkłucia, który szybko ustępuje i łatwo go zamaskować. Po około 2 tygodniach wskazana jest wizyta kontrolna, aby ocenić efekt, ewentualnie dostrzyknąć preparat.
Efekty działania pojawiają się około 7 dnia po zabiegu. Pełny efekt widoczny jest po około 2 tygodniach i utrzymuje się 4 do 6 miesięcy. Przy kolejnych kuracjach efekt utrzymuje się dłużej. Już po jednokrotnym zabiegu i zakończeniu działania botoxu, skóra wygląda młodziej, jest bardziej „wypoczęta”.
Po zabiegu korekty zmarszczek unikać należy jedynie schylania się i leżenia przez 4 godziny. Nie należy czytać ze spuszczoną głowa, kłaść się spać, poddawać zabiegom pielęgnacyjnym, wykonywać masażu skóry twarzy, rozcierania i pocierania skóry twarzy. Powinno się unikać różnicy ciśnień (lot samolotem, nurkowanie) przez 48h po zabiegu. W przypadkach rzadkich po zabiegu może pojawić się powikłanie w postaci braku działania toksyny lub opadnięcia powieki, kącika ust czy nadmiernego uniesienia brwi. Zabieg nie wymaga znieczulenia.
Za każdym razem do zabiegu botoks kwalifikuje przeprowadzający go lekarz po dokładnym wywiadzie i badaniu. Zabiegowi mogą być poddane wyłącznie osoby pełnoletnie. Nie można stosować go u kobiet w ciąży, kobiet karmiących oraz u osób z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (myastenia gravis), podczas stosowania antybiotyków z grupy aminoglikozydów i streptomycyny,
stosowania leków antykoagulacyjnych, np. aspiryny, uzależnienia od zażywania leków przeciwbólowych lub przeciwgrypowych (w tych przypadkach leki te trzeba odstawić na 2 dni), w zaburzeniach krzepnięcia krwi.
Pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do pracy i codziennej aktywności (lunch-time botox).

 

FAKTY I MITY O BOTOKSIE


Określenie jad kiełbasiany to potoczna nazwa, która powstała na bazie pojawiających się zatruć pokarmowych wywołanych przez toksynę botulinową typu B występującą w naturze, która tworzy się np. w źle przygotowanych i zakonserwowanych przetworach rybnych i mięsnych, a wywołana jest przez bakterie bytujące w glebie. Nie ma to nic wspólnego ze sterylnym, odpowiednio przygotowanym preparatem, który jest zarejestrowany jako lek i stosowany nie tylko w medycynie estetycznej, ale przede wszystkim w neurologii i okulistyce.

Nieprawdą jest też, że botoks uzależnia, a zaprzestanie jego używania powoduje jeszcze większe zmarszczki lub nasila potliwość ciała. Ten mit powstał w wyniku skojarzenia faktu, że po zaprzestaniu działania efektu botoksu mięśnie i gruczoły potowe wracają do swojej normalnej funkcji, jak przed zabiegiem, i znowu zaczynamy się pocić lub zaczynają się uwidaczniać nasze niechciane zmarszczki, byliśmy odzwyczajeni od tego stanu.

Zabieg alternatywny dla botoksu

Tox PEEL

Kompletny zabieg liftingujący, opóźniający procesy starzenia się skóry - unikalne połączenie właściwości botoksu oraz zabiegów silnie liftingujących, stanowi alternatywę dla toksyny botulinowej oraz gwarantuje silny efekt liftingujący zbliżony do efektów po zabiegach laserowych. Zabieg ten nadaje się do wykonania u osób ze skórą naczyniową i na wrażliwe okolice oka. Jest to zabieg całoroczny.

Zgodnie z ustawą o RODO informujemy, że:

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie, przetwarzanie i udostępnianie na innych portalach danych naszej firmy.

Nie jesteśmy zainteresowani kontaktem ze strony firm marketingowych, banków i.t.p.

Nie wyrażamy zgody na przesyłanie ofert i informacji handlowych na nasz adres e-mail i numery telefonu.

 • Facebook
 • Twitter - White Circle
 • Instagram

medycyna estetyczna Lublin, salon urody Lublin, gabinet kosmetyczny Lublin, paznokcie hybrydowe Lublin, manicure cennik Lublin, kosmetyczki Lublin